Scenariusz lekcji otwartej z języka polskiego w klasie V a przeprowadzonej w dniu 18.05.2022 r. w Szkole Podstawowej w Tarnawatce
Scenariusz lekcji otwartej z języka polskiego w klasie V a
przeprowadzonej w dniu 18.05.2022 r. w Szkole Podstawowej w Tarnawatce
przez panią Anetę Mużacz
Temat: Zbójca o wrażliwym sercu.
Czas: 45 min.
Cel ogólny lekcji: zapoznanie uczniów z utworem Adama Mickiewicza pt. Powrót taty.
Kryteria sukcesu (nacobezu) sformułowane w języku ucznia:
- wymieniam postaci występujące w utworze,
- porządkuję wydarzenia,
- przedstawiam cechy bohaterów utworu i ich relacje,
- wyrażam sąd o bohaterach i ich zachowaniu.
Metody, formy, aktywności:
- wykorzystanie TIK (aplikacja Kahoot)
- praca w parach
Materiały i pomoce
- Multibook „NOWE Słowa na Start 5”
- zasób audio z wzorcową recytacją ballady Adama Mickiewicza „Powrót taty”
- karta pracy (tabelka - cechy bohaterów utworu i ich relacje)
- smartfony
- rozsypanka – plan wydarzeń
Przebieg lekcji:
- Zapoznanie uczniów z celami lekcji.
- Krótka wzmianka o miejscu urodzenia Adama Mickiewicza.
- Wysłuchanie ballady „Powrót taty” z podręcznika (zasób audio).
- Praca w parach – uporządkowanie wydarzeń przedstawionych w utworze (rozsypanka)
- Praca z testem – rozmowa kierowana:
- Wymienienie postaci występujących w utworze.
- Wskazanie osoby wypowiadającej się w dwóch pierwszych zwrotkach oraz innych postaci, których słowa zostały w tekście przytoczone.
- W jaki sposób ukazanie wydarzeń z punktu widzenia różnych osób wpływa na odbiór utworu?
6. Uzupełnianie karty pracy – tabelka (cechy bohaterów, uczucia, relacje łączące członków rodziny).
7. Rozmowa kierowana:
- Jak zostali przedstawieni zbójcy?
- Co uratowało życie kupca i jego dzieci?
- Dlaczego zbójca odstąpił od swych zamiarów? O czym to świadczy?
8. Gra Kahoot sprawdzająca znajomość treści ballady.
9. Zadanie pracy domowej: Przygotuj się do odczytania ballady „Powrót taty”z podziałem na role.
Karta pracy
|
Postacie |
Co mówią? |
Jacy są? Co czują? |
|
Matka |
|
|
|
Dzieci |
|
|
|
Ojciec |
|













