wtorek 09 Cze 2026

Szukaj

Scenariusz lekcji otwartej z języka polskiego w klasie IV a przeprowadzonej w dniu 23.06.2021 r. w Szkole Podstawowej w Tarnawatce

Scenariusz lekcji otwartej z języka polskiego w klasie IV a przeprowadzonej w dniu 23.06.2021 r. w Szkole Podstawowej w Tarnawatce

przez panią Anetę Mużacz

 

Nauczyciel prowadzący: Aneta Mużacz

Data: 23.06.2021 r.

Klasa: IV a

Temat: Zatopić się w marzeniach (Julian Tuwim „Dyzio marzyciel”).

 

Cel ogólny lekcji:

  • Omówienie sytuacji przedstawionej w wierszu J. Tuwima „Dyzio marzyciel”.

Kryteria sukcesu:

Uczeń:

  • opisuje sytuację przedstawioną w wierszu i wyjaśnia tytuł utworu
  • wskazuje w tekście porównania i epitety i wyjaśnia ich funkcję
  • podaje przykłady sytuacji i okoliczności sprzyjających zatapianiu się w marzeniach

 

Cele sformułowane w języku ucznia:

  • wiem, jak poprawnie zapisać cytat
  • potrafię opisać sytuację przedstawioną w wierszu
  • umiem wskazać w tekście porównania i epitety i wiem, jaką pełnią funkcję

Metody, formy i aktywności:

  • dekodowanie szyfru 
  • wykorzystanie TIK
  • przekład intersemiotyczny

Materiały i pomoce dydaktyczne:

  • zaszyfrowana wiadomość – szyfr Cezara
  • Multibook „NOWE Słowa na start”
  • smartfony z dostępem do Internetu
  • aplikacja LearningApps, kod QR
  • notatka do uzupełnienia i wklejenia

 

 

Przebieg lekcji

1.     Odszyfrowanie cytatu i przypomnienie zasad interpunkcyjnych stosowanych przy cytowaniu.

„Jeśli zabronimy sobie marzeń, świat będzie potwornie ponury”.  Virginia Cleo Andrews

                Pytania do uczniów:

  • Czy zgadzacie z tym cytatem?
  • Czy wy lubicie marzyć? Czy często marzycie?
  • Jak nazywamy taką osobę, która lubi marzyć?

2.     Zapisanie tematu oraz zapoznanie uczniów z celami lekcji.

3.     Odczytanie wiersza.

4.     Opisanie sytuacji przedstawionej w utworze:

  • Jak myślisz, dlaczego poeta nazwał bohatera wiersza marzycielem?
    • Gdzie znajduje się Dyzio i co robi?
    • Podaj inne czasowniki, którymi można nazwać to, co robi.
    • Co przypominały Dyziowi obserwowane obłoki?

Notatka:

  • obłoczki różowe są jak ..................................
  • obłoczki złociste, pierzaste są jak ..................................
  • Jak nazywa się taki środek stylistyczny? (str. 338)

 

5.     Przypomnienie czym jest epitet i wyszukanie w wierszu epitetów (uczniowie skanują kod QR i wykonują zadanie w aplikacji LearningApps na smartfonach, jeden uczeń wykonuje zadnie na tablicy interaktywnej).

 

https://learningapps.org/display?v=pqebnpafj21

6. Udzielenie odpowiedzi na pytanie: jakie sytuacje i okoliczności sprzyjają oddawaniu się marzeniom?

A teraz! Zamykamy oczy!!! i przenosimy się na łąkę. Kładziemy się obok Dyzia na świeżej murawie i obserwujemy niebo. Żar leje się nieba… Ależ jest gorąco, prawda? Obłoczki, które Dyziowi przypominały lody malinowe i stosy ciastek dawno już odpłynęły, ale oto pojawiły się kolejne. Jaki mają kolor? Co wam przypominają? Jak pachną?

 

7. Uzupełnienie notatki i wklejenie jej do zeszytu.

Bohater utworu leży na łące i obserwuje niebo oraz płynące po nim chmury. Dyzio marzy (fantazjuje, wyobraża sobie) i żałuje, że puszyste chmury w różnych kolorach  nie są słodyczami, lodami, ciastkami, a niebo to nie tort czekoladowy. Wówczas w jego przekonaniu świat byłby piękniejszy.

8.     Wykonywanie rysunku ilustrującego treść wiersza.

9.     Sprawdzenie stopnia realizacji celów (cele sformułowane w języku ucznia).

10.  Ocena aktywności uczniów.

 

 

Załączniki:

  • notatka

marzy, leży, piękniejszy, chmury, tort czekoladowy, kolorach

Bohater utworu …………………………………… na łące i obserwuje niebo oraz płynące po nim ……………………………………. . Dyzio …………………………… (fantazjuje, wyobraża sobie) i żałuje, że puszyste chmury w różnych …………………………………. nie są słodyczami, lodami, ciastkami, a niebo to nie ………………………………………………………….. . Wówczas w jego przekonaniu świat byłby ……………………………………..

  • szyfr Cezara

ŁGWNL  ACDTRÓLOŻ  URDLG  OCTAGP, WŹLCY DHFALG ŚRYŹRTÓLG  ŚRÓZTŻ- Virginia Cleo Andrews

 

 

 

 

 

 

BIP

Imieniny

Dzisiaj jest
Wtorek
9 czerwca 2026
Imieniny obchodzą
Felicjan, Pelagia, Pelagiusz
Do końca roku zostało
206 dni

Galeria

Warto odwiedzić

Statystyki

038150496
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
24285
45123
104126
37813626
296131
1008791
38150496

Twój IP: 216.73.216.15
Server Time: 2026-06-09 12:36:13

Gościmy

Odwiedza nas 513 gości oraz 0 użytkowników.

Deklaracja dostępności